13 tipů, co řešit se svatebním fotografem, než mu řeknete “ANO”

Tip č. 1: Udělejte to smluvně

Jednou z největších chyb, kterých se můžou budoucí novomanželé dopustit, je to, že nepodepíšou se svatebním fotografem smlouvu. A je jedno jestli je to váš kamarád, nebo kolega z práce, jestli jste si vybrali někoho, kdo vůbec není svatební fotograf.. Když máte právně závaznou smlouvu, stanoví pravidla mezi vámi a fotografem. A také stornopodmínky. Odpovědného zástupce fotografa. Zkrátka se vám nestane, že vám vámi vybraný fotograf týden před svatbou napáše sms, že na vaší svatbu nedorazí.

Ve smlouvě jsou navíc jasně uvedeny všechny podstatné složky, co jako klienti dostanete. Kromě času svatebního fotografa by to měly být upravené fotky a jasně specifikovaný jejich minimální počet, tisk fotek nebo fotokniha, ale třeba i jak a jestli bude účtována doprava na svatbu.

Smlouva slouží jako ochrana pro obě strany, zvláště když jde o peníze. Je jasné, že zrušíte-li focení týden před svatbou fotografovi vy, záloha s největší pravděpodobností propadne.

Pokud jste tak ještě neučinili, udělejte svou rezervaci legitimní s podepsanou smlouvou a zaplacenou zálohou. Pokud už máte podepsanou smlouvu a složenou zálohu, gratuluji, postupujete do dalšího levenu!


Tip č. 2: Udržujte komunikaci

Za každým plánovaným focením je řada dotazů, přání, proseb. Nebojte se s fotografem komunikovat. Termín si zamluvíte často i 1 rok před svatbou, je dobré se občas připomenout, ujistit se, že s vámi počítá a neplánuje si na váš velký den například dovolenou. Po mailu většinou vychytáte všechny potřebné přípravy a očekávání, zjistíte co si dá fotograf k obědu, a také mu můžete poslat pár fotek pro inspiraci. 

Na svatební den zajistěte, aby mohl fotograf telefonicky kontaktovat někoho zodpovědného na vaší svatbě.Je zbytečné aby během příprav volal vám, když třeba řeší, kde zaparkovat.

Fotograf by měl odpovídat rychle

Když právě začínáte plánovat svatbu, a hledáte svatebního fotografa, je obvyklé, že obešlete více fotografů. Do 24 hod by měli odpovědět všichni z nich. Fotograf který nereaguje na vaše zprávy, vás může v týdnu před svatbou dost znervóznit.  

Když se ale neozve do hodiny, nebojte se. To je normální. Třeba zrovna fotí předsvatební zásnuby. Většina svatebních fotografů, volá na zmeškaná volání. Takže zachovejte klid. Pamatujte, že všechny páry jsou uprostřed plánování svatby dost napjatí, mají toho hodně.

 I když fotografovi může chvíli trvat, než vám odpoví, je důležité, abyste se soustředili na to, že s jistotou udělá vše proto, aby vám vyhověl.

svatebnífoto a petra rose šebestová fotí podpis ženicha v kapli
svatební obřad a focení podpisu

Schůzka nebo dotazník?

Žijeme v uspěchané domě a dost fotografů před svatbou místo schůzky posílá dotazník s otázkami, které mu pomohou plně porozumět tomu, co se bude dít ve váš svatební den. 

Kdy začíná obřad, místa, kde se musíte během dne nacházet, jména důležitých osob na svatební hostině, jaké konkrétní snímky si budete přát a kdy jeho čas na svatbě končí. 

Kromě toho dotazník slouží k tomu, aby se o páru dozvěděl více. Například kde se seznámili, jejich příběh, proč si vybrali konkrétní místo svatby, atd.. Všechny tyto jedinečné detaily je skvělé použít i při vytváření Svatebních novin. Budete je mít na svatební hostině?

Uspořádat schůzku stojí čas, ale je lepší než 100 otázek v dotazníku

Schůzka se plánuje obvykle 2-3 týdny před svatbou. Schůzku lze provézt i prostřednictvím FaceTime hovoru, v závislosti na tom, co je pro vás pohodlnější.

Je skvělé najít chvíli na osobní setkání. Tváří v tvář, zvláště pokud jste s ním nefotili zásnuby. To vám dává příležitost zkontrolovat časovou osu osobně, zeptat se ho na poslední chvíli na věci, co vám během plánování vypadly, a pomůže uvolnit nervy a obavy z focení. 


Tip č. 3: Vytvořte si pracovní postup, držte se harmonogramu

Když se podíváte zpět na první dva tipy, zjistíte, že komunikace s dodavateli a podepisování smluv jsou zásadní součástí plánování svatby. Abyste na nic nezapomněli, držte se svatebního plánovače, nebo svatebního harmonogramu. Ke stažení na webu jich najdete celkem dost. Vyberte si ten, který vám přijde nejpřehlednější. V zásadě se zas až tak moc neliší.. Svatební fotograf bývá v položkách většinou půl roku před svatbou.


Tip č. 4: Vytvořte si svůj seznam "must have"

To je seznam fotografií, které chcete určitě pořídit, než den skončí.

Vytvořte si dobře zpracovaný seznam, ne více než 25 fotek. Předejte ho fotografovi ještě před svatbou. Aby mohl zajistit případné rekvizity. Pokud se vám líbí noční záběr s prskavkami, je celkem nutné, abyste měli fotografa objednaného až do večerních hodin. Líbí se vám skupina do srdce, focená z výšky? Potom potřebujete fotografa s dronem, anebo v místě obřadu musí být nějaký balkón či jinak vyvýšené místo.

Seznam se ale nedá brát jako dogma. Pokud se při focení svatby budete neustále odvolávat na papír, budete rozptýleni a přijdete o skutečné krásné okamžiky. Ale pokud máte dobrý smysl pro to, co chcete zachytit, je dobré se na fotku přichystat a potom se už jen ponořit s fotografem do tvůrčího procesu.

svatební foto ze zámku Zbiroh
Svatební fotograf používá zábleskové zařízení

Tip č. 5: Vybavení fotografa

Každý fotograf má vybavení, které potřebuje k vytvoření fotografií. Pokud nejste ale zrovna fotografové, bude podle portfolia pro vás těžké poznat, jestli je fotograf vybavený dodatečně. Má všechny fotografie jen z dálky? Chybí mu detaily? Může to být záměr a styl fotografa, ale také nedostatečné vybavení. To, na co byste se měli 100% zeptat, je na záložní fotoaparát. Technika může selhat, a během obřadu nechcete mít fotky focené na mobil.. Ano i takoví fotografové jsou..

Možná chcete udělat fotku detailu prstenů, ale fotograf nevlastní makro objektiv. Možná se vám líbí video skupinky z výšky, jak hosté mávají, ale váš kameraman nemá dron. Takové věci se musí řešit včas. A proto se ptejte..

Pracuje li někdo jako svatební fotograf, je bezpodmínečně nutné aby měl základní vybavení, včetně: 

 • 2 těla fotoaparátů (může být DSLR nebo mirrorless)
 • Alespoň 2-3 objektivy s různou ohniskovou vzdáleností
 • Minimálně 1 záblesk s difuzorem
 • Paměťové karty
 • Nabíječky a náhradní baterie
 • Brašna na fotoaparát a ostatní příslušenství, aby paměťové karty nenosil po kapsách a objektivy byly čisté a funkční

Záložní zařízení

Mít dostatek paměťových karet a baterií. I ten nejnovější a nejlepší fotoaparát může selhat, když to nejméně čekáte. Připravit si druhý fotoaparát i s objektivem na obřad, i za cenu že ho fotograf vůbec nepoužije. Záložní tělo v kufru auta je na nic.

Nespoléhat na jednu baterii a paměťovou kartu

Jedna z nejhorších věcí, která se může stát při fotografování svatby, je chyba na paměťové kartě nebo vybití baterie. To je něco, co fotografové začátečníci přehlížejí, což má za následek, že se během obřadu snaží vyměnit baterie v blesku a nebo mazat fotografie z plné paměťové karty.  No, zažili jsme to asi všichni.. 

Mít více objektivů

Použít a jiný objektiv pro upřímné a portrétní snímky a jiný do malého interiéru obřadní síně je nutnost.. Ano, fotograf může mít 1 fotoaparát se zoom objektivem pro všechno. Ale pokud jste si vybrali skutečně profíka, s největší pravděpodobností bede mít na krku dva fotoaparáty, a na nich dva objektivy s různou ohniskovou vzdáleností. Nácvik rychlé výměny objektivů je potřeba, protože často zachází drahocenný okamžik. 

Svatební fotograf může zapůjčit fotografické vybavení

Jsou fotografie, kteří jdou cestou zapůjčení vybavení. A pokud mají pár svateb do roka, proč ne. Takové chování je v pořádku. Ujistěte se jen, že zrovna na vaši svatbu, si nebudou půjčovat nějakou hot novinku, kterou ještě v životě neměli v ruce.


Tip č. 6: Prozkoumejte místa focení

Ve smlouvě by mělo být uvedeno, kde se koná obřad a recepce. To umožňuje včasný průzkum okolí pro fotografování a světelných podmínek na těchto místech. Většinou si s fotografem domluvíte místa, kde budete fotit. Doporučil vám fotograf místo, které neznáte? Pokud je to možné, udělejte si osobní prohlídku nebo si prohlédněte místa online, pokud jsou místa pro předsvatební návštěvu příliš daleko. Můžete se na místo focení vypravit i v podobný čas, v kterém budete fotit ve váš svatební den. Budete míň nervózní až dojde na focení a v případě, že by se vám místo nelíbilo, bude prostor vymyslet náhradu.

svatební fotografka petra rose a její hra se světlem
Slunce skrz okno při svatebním focení

Focení uvnitř, venku a zelené stropy

I krásná místa mohou představovat nečekané výzvy – třeba focení po západu slunce, nebo když v místnosti pro obřad nejsou okna! S tím vším by si měl váš svatební fotograf umět poradit..

Jak zvládnout taneční sál se zeleně natřeným stropem? Jak vyfotit první tanec venku, když už je noc? Víte, kde bude slunce během obřadu? Bude vám svítit do očí? Jaká je dešťová varianta a jste na ní připraveni? Předvídejte problémy dříve, než nastanou, a ve svatební den tak nepropadejte panice.


Tip č. 7: Sdílejte fotografie a označujte je na sociálních sítích

Když nahrajete fotky ze svatby na sociální média, označte v příspěvku fotografa. Existují případy, kdy vás fotografové požádají o to, fotografie nesdílet, a nebo budete od nich muset získat speciální povolení k nahrání fotografií. V každém případě to může vést k nedorozuměním a je dobré se o věci autorských práv pobavit dopředu.  Ať chcete nebo ne, autorem snímku zůstává vždy fotograf, a i když získáte od něj plné právo fotografie používat, je slušnost u fotky autora uvést. Pokud se rozhodnete váš snímek ze svatby prodat, nebo darovat do fotobanky a nebo jinému svatebnímu dodavateli, například třeba vaší floristice, měl by o tom fotograf vědět. A měl by vám dát pravidla k takovému použití jeho snímku.


Tip č. 8: Fotograf má asistenta?

Zmínil se váš fotograf o tom, že si na svatbu vezme asistenta? Zaradujte se. Ne není to kamarád, který se na svatbu přišel zadarmo najíst, a poblouznit družičky. Jeho přítomnost zvedne kvalitu vašich svatebních fotek o další ležel a ještě ušetříte tolik vzácný čas.

Fotografický asistent může:

 • Nosit a opečovávat vybavení fotografa
 • Pracovat s odraznou deskou a difuzérem
 • Pomoci nastavit, rozložit a složit vybavení, pokud fotograf používá světla nebo stativy
 • Rovnat vlečku a závoj, upozornit na rozvrkočené vlasy
 • Přinést láhev vody, abyste v průběhu portrétování neomdleli

Když už nic jiného, ​​druhý pár rukou může zachránit život, když je svatba hektická, nebo jste něco zapomněli.

 

Asistent fotografa urovnává vlečku a jiné detaily

Tip č. 9: Připravte si "pohotovostní sadu "KPZ"ku

Krabička poslední záchrany, nebo také pohotovostní sada může pomoci zefektivnit proces fotografování a také zachránit nejednu situaci, i váš celkový prožitek, nejen během focení.

Špendlíky, tyčinka na skvrny, malá sada na šití a dětské vlhké ubrousky, kapesník, žvýkačka, tím zvládnete většinu menších krizí.

Větší KPZ mohou obsahovat pláštěnku nebo deštník, deku, lékárničku, sprej proti hmyzu, háčkovací jehlice (na knoflíky), základy líčení, náhradní motýlek, zapalovač, seznam nouzových telefonních čísel (záložní dodavatelé a fotografové) a další.

Nepřetěžujte se, ale zabalte si to, na co se budete cítit připraveni. Fotografův asistent vám může pomoci nést tašku navíc!


Tip č. 10: Nastavení fotoaparátu a výstup z focení

Fotky do RAW? Co to znamená?

Soubory RAW jsou nekomprimované datové soubory, které obsahují všechny obrazové informace. Vzhledem k tomu, že data RAW jsou nezpracovaná, vypadají ploše a postrádají kontrast. Jsou takové nemastné neslané.

Výhodou je, že mají větší flexibilitu a rozsah, protože soubory RAW zachycují větší dynamický rozsah ve scéně. Nevýhodou je, že zabírají nepoměrně více místa nežli JPEG.

Je pro vás důležité, dostat od fotografa i neupravené RAW snímky? Hlašte tento požadavek dopředu. Ne všichni fotografové fotí dnes v době digitálních úprav a Mirrorless fotoaparátů do RAWU.

Tip č. 11: Vyhledat místo s nejlepším světlem

A o tom celé fotografování je. O světle. Dejte svému fotografovi důvěru a nechte se zatáhnout do podivného koutu schodiště, nebo na hromadu písku k rozbité zdi. Skvělý fotograf vnímá světlo. A dokáže vykouzlit časopisový záběr u Botiče, kde v povzdálí spí bezdomovec. Jedním z nejlepších tipů a rad svatebního fotografa, je poskytnout mu dostatek času na focení, ale zároveň také mikro skulinky času během svatebního dne, kdy se objeví nečekaná světelná scéna v místě naší hostiny. Ta často trvá jen několik málo minut. Ale když se s fotografem utrhnete, vznikne například snímek s duhou, nebo dramatické Boučková mraky podsvícené posledními paprsky světla. A to bude vaší svatební knihu dělat ještě unikátnější. 

Když přijede fotograf na místo svatby, jednou z prvních věcí, které musí udělat, je zkontrolovat osvětlení, které může být k dispozici po celý den. Existují čtyři běžné zdroje světla, se kterými může pracovat a optimalizovat je: 

Přirozené světlo

Když používá fotograf co nejvíce přirozené světlo, dodá svým objektům jemný, teplejší a měkčí přirozený vzhled. Většina svatebních míst a recepce má dostatek okenního osvětlení. A s tím se dá pracovat.

Zlatá hodina

Zlatá hodina je magickým časem pro emotivní, sugestivní portréty páru. Když je slunce nízko nad obzorem, světlo vytváří měkký a krásný vzhled, který fotografovaným subjektům lichotí. Nepropásněte tu chvíli! Fotky opravdu stojí za to, stačí 20 minut.

nechte fotografa rozpoznat příležitost k dokonalé svatební fotce
Průhledy, nadhledy, práce s hloubkou ostrosti

Blesk ve fotoaparátu

Pokud je dostupné světlo slabé, musí přijít na scénu blesk, který může přidat na zajímavosti, ale také veškerou atmosféru zabít. Fotograf by měl znát práci s bleskem, a používat jej s citem.

Odrazná deska

Odrazka je jednoduchý, přenosný nástroj, který pomůže odrazit a nasměrovat světlo. Pokud je slunce za párem a vytváří výrazné podsvícení a obrysy, může odrazná deska část světla odrazit do přední části snímku, tedy do obličeje nevěsty a ženicha. Sníží se tím rozdíl expozice mezi párem a pozadím. 


Tip č. 12: Dodržet termíny i po svatbě

Práce fotografa pokračují i ​​po svatbě. Ve skutečnosti většina práce začíná , jakmile svatba skončí! 

Vytvořte zálohy všech snímků 

Nejhorší noční můrou fotografa je ztráta fotografií, ať už náhodným smazáním souborů nebo poškozenou paměťovou kartou. Základ je zkopírovat snímky do počítače a zároveň na externí disk ihned po focení . Ano, vytvořit dvě – nebo dokonce i tři kopie je ideální a hlavně udělat to hned.

Rychlé protřídění fotek 

První proces co fotograf s vašima fotkami udělá, je proces oddělování dobrých fotografií od špatných. Nejde o okamžité smazání nechtěných fotografií, protože je můžete stále potřebovat. Cílem je protřídit tisíce obrázků na ty správné fotky do galerie, na ty co bude sdílet s novomanželským párem. Zeptejte se fotografa, kolik takových fotek bude. Věřte mi, nechcete se prohrabovat v 2000 snímcích, ale také nechcete získat jen 80 fotek..

Fotky v galerii by měly být importované už upravené, většina fotografů používá Lightroom, pro počáteční úpravu Vězte, že použití předvoleb v Lightrooom vaše obrázky magicky neopraví a nezachrání v případě, že svatební fotograf nemá kvalitní snímky na vstupu. Úpravy v rámci předvolby mohou pomoci, aby vaše obrázky vypadaly soudržněji a konzistentněji. Ale následné retuše fotek se teprve chystají.

Slideshow

Jsou svatební fotografové, kteří hned svatbě, třeba do 24 až 48 hodin nahrají na sociální sítě ukázky z vaší svatby. A slideshow pošlou i vám. Fotky sice ještě nejsou retušované, ale protože je slideshow v pohybu, obvykle 4sec na snímek, působí fotky velice pěkně. Určitě vás tato služba potěší. Obvykle se jedná o několik fotografií, které umožňují klientovi mít představu o tom, jak jeho obrázky vypadají. Stejně tak je slideshow něco, na co se mohou těšit vaši rodiče a co budete sdílet nejen s rodinou ale i s přáteli. 

Na retuš fotografií nechte čas

Pokud je ve vaší svatební smlouvě s fotografem uvedeno, jak dlouho budou retuše trvat, je to výhoda. Je to čas, než klienti obdrží své fotografie, než obdržíte svou fotoknihu. Ujistěte se, že tuto smluvní část máte vyplněnou. U některých svatebních fotografů se to pohybuje od několika týdnů až po tři měsíce. To závisí na jeho pracovním postupu, ale vy se ujistěte, jak dlouho fotograf pracuje na následném zpracování a doručení. 

Online svatební galerie

Součástí práce svatebního fotografa je poskytovat svým klientům ten nejlepší zážitek ze sledování snímků. A je skvělé, že si zákazníci mohou své fotografie prohlížet tímto způsobem. Online, v klidu domova. Navíc vám to dává čas na výběr top snímků k retuši, a zamyslet se kam uložit a stáhnout své svatební fotky. Tip: Nevybírejte fotky k retuši déle než měsíc. Po půl roce od svatby už svatební album nebude moc lidí zajímat. Kouzlo úspěchu svatebního fotografa je i o rychlosti, za jak dlouho budete své vysněné album držet v rukách a sdílet s přáteli.

Poskytněte doporučení 

Někteří klienti automaticky dávají recenze, třeba na google. Někdy dokonce sdílejí příspěvek na svých účtech na sociálních sítích. Ne každý si na to ale najde čas a energii. Byli jste s fotografem spokojeni? Doporučili byste ho dál? Největší radost a službu mu uděláte právě recenzí nebo doporučením.

Nejspolehlivější recenze pocházejí od skutečných klientů. Jedním ze způsobů, jak fotografové podporují recenzi, je například poskytnout slevu na další focení, třeba do ateliéru. Možná za recenzi můžete získat tištěnou velkou fotku navíc, pokud zveřejníte recenzi, třeba i se svou fotografií. Nebojte se fotografa zeptat.


Tip č.13: Buďte autentičtí

Zapomeňte na to, co vám říkají časopisy, a jaké fotky jste viděli na svatbě své kamarádky. 

Nevěsta a ženich, to je láska, cit a emoční náboj, nejen jejich, ale i celé vaší rodiny. Během svatebního dne se projeví ta podstata, skutečnost, když je fotograf trochu empatický, to vaše kouzlo zachytí. Každá svatba je jedinečná a trochu jiná.

Nesnažte se být někým, kým nejste. A nesnažte chtít udělat ze svých hostů někoho, kým nejsou. Pojďte si ten velký den prostě užít!

svatební fotografka petra rose svatebnifoto.cz zachycuje emotivní momenty svatby
Slzy dojetí na svatbu patří

Share this story